Pondelok 14. október, meniny má Boris

Zázračný kokosový olej

Využitie olejov v našej slovenskej kuchyni sa často podceňuje. Hoci sme historicky boli národ olejkárov, akosi sme na to už zabudli, ani v ľudovej medicína sa už olejom neprikladá patričný význam. Na rozdiel od svetových kuchýň takmer nepoznáme olejové zálievky, ani konzumáciu oleja s citrónom a šalviou ako dresing ku rybám. U nás sa najčastejšie na oleji vysmáža a to aj s rizikom karcinogénnych dôsledkov. Netušíme, že ak potrebujeme vyprážať, tak jediný olej, ktorý sa pod vplyvom tepla nemení na jed je kokosový olej. Zatiaľ k nemu pristupujeme ako k novinke, hoci v biopotravinách a u dobrých výrobcov olejov je dostať vo veľmi vysokej kvalite.

Okrem iných, ho ako univerzálneho domáceho pomocníka vhodného na každodennú konzumáciu odporúčal aj Marcos Orbito filipínsky liečiteľ, ktorý sa aj vďaka nemu dožíva v zdraví a plnom nasadení svojich 87 rokov.

Stačí jedna lyžička denne, hneď ráno, aby sa kolieska nášho organizmu namazali - správne naladili. Najskôr som sa bála jeho prenikavej (hoci krásnej) vône, ale postupom času som zistila, že ho nie je cítiť ani pri príprave, či vysmážaní mäsa. Robila som už na ňom palacinky, aj placky. S cesnakom sa nepobili. Neprepaľuje sa, a preto pri tepelnej príprave jedál už nič iné nepoužívam. Verím posledným vedeckým výskumom, že bravčová masť je rovnako zdravá, a že oleje nie sú vhodné na vysmážanie, ani inú tepelnú úpravu, kde dochádza k vysokým teplotám, ale tá vôňa kokosu a brava je neporovnateľná.

Kokosový olej sa vyznačuje vysokým obsahom nenasýtených mastných kyselín. Je ľahko stráviteľný a prospieva nášmu organizmu. Má antibakteriálne a antivírusové účinky, pôsobí tiež proti plesniam. Jeho konzumácia sa odporúča aj pri chudnutí, pretože dokáže pri nízkej kalorickej hodnote dlhodobo zasýtiť. Podporuje rýchlosť metabolizmu a správne vyprázdňovanie. Pri použití zvonka aj zvnútra má omladzujúce účinky. Dá sa použiť aj ako prostriedok po holení alebo depilácii, či ako lubrikačný gél. Odporúča sa aj pre tehotné a dojčiace matky, zlepšuje stav pleti a vlasov.

Marcos Orbito odporúča natierať ním deti od narodenia namiesto chemicky vyrobených olejčekov plných jedov. Kráse vonia a dobre sa vstrebáva, neupcháva póry a v lete pôsobí ako ochrana pred skazou slnkom, najmä po opaľovaní (počas opaľovania by mohol spôsobiť problém, pokožka by sa vlastne smažila). V zime zasa chráni pokožku pred chladom a popraskaním. Používam ho aj namiesto labela na popraskané pery (teda popraskané nie sú, lebo ich dokonale chráni). Rovnako dokonale zvlhčuje pleť a je veľmi vhodný na relaxačné masáže. Svojou konzistenciou a vôňou dodá masáži exotickú príchuť. Keďže pochádza z prírody a z krajín kde ho domáci obyvatelia už celé storočia používajú, je jasné, že nie je testovaný na zvieratách a neobsahuje nijaké toxíny, lebo kokosové palmy sa nehnoja ani nepostrekujú. Odkedy som objavila jeho čaro, nekupujem detskú , mužskú ani dámsku kozmetiku. Šetrí moje zdravie, nervy aj peňaženku.

Ako každý dobrý olej aj tento pomáha pri tvorbe nových buniek, upravuje hladinu cukru v krvi, eliminuje kyseliny v tele, zvyšuje vnútornú energiu, premazáva kĺby a pomáha rozhýbať peristaltiku čriev.

Irma

P.S. Mám ho radšej ako doteraz trpený rybí tuk, ktorého konzumácia tiež eliminuje rakovinové bunky, znižuje krvný tlak, znižuje cholesterol, znižuje riziko infarktu, zlepšuje pamäť, zvyšuje výkon mozgu....ale skúste si s ním natrieť pleť, vlasy, pery alebo miminko. Kokosový olej jednoznačne zvíťazil.

images__96_


Súvisiaci článok:

Môj deň s kokosovým olejom


Múdrosť na dnes

„Keď sa budete snažiť porozumieť celému vesmíru, nepochopíte nič. Keď sa pokúsite porozumieť sebe, pochopíte celý vesmír."

Čítali ste už ?