Utorok 11. august, meniny má Zuzana

Dovolenková melódia. Pripravte sa vopred na pohodovú dovolenku

Všetci už isto máte predstavu o tom, kde prežijete tých pár chvíľ oddychu, ktoré ste ukradli tomuto roku. Už teraz vás však straší pomyslenie na cestovnú horúčku. Aby ste si mohli v pohode užiť dovolenku, nesmiete si doma zabudnúť nič dôležité. Preto si ako prvé pripravte peniaze, platobnú kartu, občiansky preukaz a ak sa chystáte do cudziny platný, zdôrazňujem platný pas. Jeho platnosť nesmie byť kratšia ako šesť mesiacov od vášho odchodu na dovolenku. Aj keď ste majiteľom platobnej karty, vymeňte si radšej už doma cudziu menu, alebo si pripravte malú zásobu eur, či mimo Európu všade platných dolárov. Napriek vašej snahe sa vám nemusí vždy podariť zaplatiť kartou a ušetríte si takto kopu nepríjemností, keď zistíte, že bankomat vašu kartu neakceptuje. Ešte pred cestou si ozrejmite, koľko peňazí môžete a chcete minúť na dovolenke, aby ste neskôr namiesto oddychu neustále neprerátavali.

Je lepšie a lacnejšie vymeniť si peniaze do meny tej krajiny, kde budete dovolenkovať. Ušetríte tým dosť peňazí, v mnohých krajinách sa oplatí platiť iba kartou, ale to sa vám samozrejme nepodarí trebárs na Hippies markete na ostrove Ibiza, či na iných neodolateľných trhoch po svete.. Nech už pôjdete kamkoľvek, okrem Monaka, kde je nulová kriminalita, hrozí vám okradnutie, preto nenoste pri sebe naraz všetky peniaze, ak, tak nie na jednom mieste a po okradnutí sa veľmi nespoliehajte na naše veľvyslanectvá. Zväčša vás iba poľutujú alebo vám požičajú pár korún, ale na dovolenku ani spokojný návrat to nebude. Už doma sa pripravte na to, že najlepšia pomoc je vo vašej hlave a na konci vašej ruky. Pomáhajú aj dobré jazykové znalosti. Dúfam, že nemusím zdôrazňovať, že peniaze a doklady v kabelke dnes už naozaj nie sú bezpečné. Ďalšej nepríjemnosti sa zbavíte, ak si so sebou nevezmete žiadne drahé šperky. Pokiaľ bez nich naozaj nemôžete žiť, ukladajte si ich v prípade hotela do hotelového sejfu. Ak sa nechystáte bývať v hoteli, nechajte ich doma, alebo si aspoň prečítajte horoskop, aby ste vedeli v akej nálade budete prežívať ich stratu.

Dobré je sledovať pred dovolenkou spravodajstvo, aby vám neušli rôzne nové skutočnosti, ktoré sa rok od roka menia, alebo aby ste zistili, či nejdete niekam, kam už pred vami prišla vlna hladných a nespokojných emigrantov a to v hojnom počte. Rozhodne si zistite aj to, čo sa smie a nesmie dovážať a vyvážať z tej- ktorej krajiny. Stretnutie s colníkmi a policajtmi nie je to pravé orechové ani ako štart ani ako záver dovolenky a myšlienka na pobyt v cudzom žalári, vie človeku naozaj pokaziť deň. Na tieto informácie sa nespoliehajte pri nákupe tovaru na rôznych trhoch a v obchodíkoch „s pravými“ starožitnosťami. Moli by ste na to doplatiť. Ani mušle, perly, kokové listy, a iné prírodné produkty nemajú slúžiť na drancovanie a vývoz. Neplačte, zväčša aj tak skončia doma v koši na smeti. Ak nie vo vašom, tak u príbuzných a priateľov, ktorí rozhodne takéto darčeky neocenia. S prevážaním potravín sú problémy vo väčšine štátov, preto radšej do nich neinvestujete, ak presne neviete, či neskončia v kontajneri už na letisku. Pamätám sa, ako som niesla po kuse z každého exotického ovocia z havajských ostrovov, aby si aj moje deti užili dobrôt, ktorými som sa posledné dni kŕmila. Pri prehliadke batožiny mi ich kázali vyhodiť. To teda nie! Nepoznajú Slovákov. My neplytváme potravinami. Vrátila som sa na koniec radu a začala s konzumáciou, potom som to pekne zapila nápojom, ktorý som tiež nesmela vziať do lietadla. Nuž let domov bol dlhý a nepríjemný, nepomohol ani koňak podávaný v lietadle.

Nemenej dôležité je aj to, aby ste mali v príručnej taške kozmetické minimum. Náhradnú bielizeň, zubnú kefku, mydlo, niečo na holenie, hrebeň a papierové vreckovky. Pozor na manikúru - nejedno letisko ma obralo o manikúrové nožničky a pilník, vraj sú ostré, nebezpečné, mohla by som s nimi zlikvidovať pilota, takže ostávajú v sklenenej nádobe na letisku ako memento mojej nepoučiteľnej zábudlivosti. Rovnako každý rok darujem čistiacu emulziu, lebo si ju beriem v kabelke a chcela by som ju dostať do kabíny lietadla, aby som sa osviežila. Na letisku na to majú iný názor a rovno mi ju odnímu. Vraj je veľká. Veď ani moja tvár nie je malá a 12 hodín v lietadle ju vie pekne vysušiť. V prípade, že idete na dovolenku s deťmi, pribaľte do batožiny aj kúsok čokolády. Nikdy totiž neviete, kedy za vami pricestuje kufor, čo vás zdrží na ceste v prípade, že idete autom, akého delegáta dostanete v prípade, že ste sa zverili do rúk cestovnej kancelárii.

Čo sa týka oblečenia rozhodnite sa už doma, či sa budete venovať viac športu, turistike, prehliadke pamätihodností či spoločenským večerom. Je hazardom s vlastnou peňaženkou i vlastným časom, ak idete dovolenkovať bez prípravy. To znamená, že o krajine alebo mieste pobytu ste si nenaštudovali všetko dostupné. Nikdy nebudete mať dosť času nato, aby ste sa zorientovali a vedeli si vybrať to, čo je vám najpríjemnejšie. Navyše, ak si dni naplánujete už doma predĺžite si takto dovolenku. Ak máte väčšie deti môžete práve ich poveriť zháňaním informácií, vaše spoločné chvíle sa tak stanú na dlhší čas zmysluplnými. Najjednoduchšie je, kúpiť si dnes už veľmi podrobné bedekre alebo hľadať materiály v cestovkách. Poradiť môžu aj známi, ktorí už takýto pobyt absolvovali. Rozhodne by ste si mali dopredu zistiť aj aktuálne ceny základných vecí, ktoré tam budete musieť nakupovať. Pri dovolenke na Slovensku platí to isté. Obed v galantskej reštaurácii rozhodne nestojí toľko ako v Tatrách.

Pri balení oblečenia myslite na to, že ani na dovolenke vám neodpadne ruka, ak si niečo preperiete, omnoho nepríjemnejšie je, stať sa otrokom plných kufrov. Keď ste mi uverili, pribaľte si prací prášok, kus šnúry a štipce.

Ak nechcete začať dovolenku kupovaním plaviek dajte si ich do kufra ako prvé. A hneď za nimi pohodlné topánky. Nejedna pokazená dovolenka sa začala otlakmi na nohách. A pokračovala poznaním, že počas roka sme zabudli spolu komunikovať a tak každodenných 24 hodín spoločného času nám začína byť na obtiaž. Tu pomôže iba plný kufor tolerancie a pevné rozhodnutie, že byť spolu aj po sto rokoch znamená budovať svoj vzťah.

Keď sme už dnes pri dovolenkových radách. Nezabudnite si na cestu zobrať okuliare a lieky. Okrem tých , ktoré používate pravidelne, pribaľte si aj niečo na žalúdok, hoci napríklad v Egypte je najlepšie spoľahnúť sa na domácim lekárom odporúčané lieky. Zaberajú lepšie. Pribaľte aj niečo pre prípad úpalu, hoci najlepší je v tomto prípade pobyt v chládku, v tieni, veľa vody a telo natreté obyčajným bielim jogurtom. Čo to od bolesti...aj tu pomáha veselá myseľ a pozitívne myslenie. Veď na dovolenku ideme, aby sme si dovolili byť sami sebou, netlačiť na pílu, nestrachovať sa, relaxovať a nemať z ničoho nervy, ani nič neriešiť. Modernou rečou: ideme čílovať.

Ideálna dovolenka?

Vziať platobnú kartu a vybrať sa do sveta. Bez kufra a delegáta. Všetko potrebné si vždy kúpiť a potom to tam nechať personálu, aby mali aj iní radosť.

Snívam o nej už dosť dlho, zatiaľ to nevyšlo. Nič to, až budem veľká...

Erika

P.S.

Aj na dovolenke vás môže naladiť na krásny život, ak ste v harmónii s vesmírom. Ako na to?

Podľa obyvateľov Ánd vesmír tvorí ľahká, subtílna energia ,,sami", ktorá preniká prírodou a je v ustavičnom pohybe. Prejavuje sa v ľudských pocitoch spokojnosti, slobody a radosti. Druhú energiu vytvárajú výlučne ľudia a volá sa ,,hucha". Táto sa prejavuje strachom, smútkom, nepokojom, bolesťou, chorobou. Tí, ktorí ju majú v sebe, majú dojem, že sa brodia bahnom. Každý človek však má v sebe obe energie: nimi je spojený s energiou vesmíru. Toto spojenie, ,,ayni", sprostredkúva sedem pruhov energie, každý s jedným otvorom či okom: ako sedem čakier známych z východných učení.

Oči energií

Najdôležitejšie na našom tele je oko žalúdočného pása, ktoré sa nachádza v okolí pupka (solar plexus), nazývané ,,cosco". Je spojené so zemou ako dieťa s matkou pupočnou šnúrou. Je dôležité pre liečivý akt Hucha Micuy. Spočíva v jednoduchom trávení a očisťovaní ťažkej energie. Tento proces vyvoláme obyčajnou túžbou, prianím, aby sa tak stalo. To vyvolá otvorenie ,,cosco" a spôsobí, že ,,huchu" (či už v podobe strachu, smútku alebo bolesti), pohltí žalúdočné oko a cez nohy odíde do Matky Zeme, ktorá sa živí ťažkou energiou a mení ju na energiu ,,sami".Preto třeba v lete čo najviac behať bosí a byť v prírode. Na uvoľnené miesto prichádza energia očistená, ktorá nás naplní, prinesie šťastie a spokojnosť. Andskí pacos (šamani), sú totiž presvedčení, že choroba nie je ničím iným, ako nahromadením ťažkej energie v ľudskom tele. Spolu s telom liečia aj ducha a povznášajú ho na vyššiu úroveň. Na štvrtej úrovni (inak aj čakra srdca, lásky) sa naše vedomie bude riadiť láskou a život pochopíme ako mystickú hru, ktorá nám umožní čerpať radosť z každej chvíle svojej existencie. Dovolenka je skvelou príležitosťou na takúto zmenu.

-
Múdrosť na dnes

„Radosť, ktorá nie je zdieľaná, zomiera mladá."

Čítali ste už ?