Sobota 7. december, meniny má Ambróz

Dieťa má od rodičov lásku dostávať a nie dávať za odmenu

Svet prijal už niekoľko opatrení, aby zabránil mladým anorektickým modelkám ísť príkladom. Mnohé krajiny prijali úzus, že sa nesmú objaviť na predvádzacích mólach.

Málo sa však hovorí o tom, že anorexia rovnako ako bulímia je choroba duše. Zväčša vzniká ak sú narušené vzťahy v rodine. Príčinou môže byť v na prvý pohľad zdravej rodine aj skrytý vzťah matky a dcéry. Navonok sa zdá všetko v poriadku, ale matka neustále dcéru hodnotí. Zaoberá sa najmä jej krivkami a bacuľatosťou. Iný príbeh matky a dcéry sa odohráva na úrovni podvedomia, matka si chce splniť svoj sen o sláve cez dcéru. Nepovažujem za zdravé ani zdraviu prospešné, ak odchádzajú 12,13,14 ročné deti do sveta šou - biznisu, ktorý má svoje jasné pravidlá, medzi ktoré nepatrí rešpektovať zdravý duševný vývoj mladistvých.

Predčasný sexuálny život je ešte to najmenšie zlo, ktoré ich tam čaká. Na túto púť za slávou sa často vydávajú dievčatá z rozvrátených rodín. Vidia v tom útek od studenej domácej atmosféry alebo naopak od príliš horúcej a únavnej. Takéto dievčatá majú snahu dôstojne sa odpútať od pôvodnej rodiny. Pobyt v cudzine im k tomu dáva výbornú možnosť a skryť sa pod krídlo nového priateľa je pre nich naozaj terno. Nepoznajúce lásku a istotu stabilného domova sa potom stávajú bičované túžbami po ideálnom živote nešťastnicami s chorou dušou. Bohužiaľ, aj vzorom pre ostatné nešťastnice. Keď sa tento proces začne už v puberte je to hotové nešťastie. Nezrelý človek končí v depresiách, s drogami alebo inými psychickými poruchami. Ich príčinou sú pocity úzkosti, opustenosti, nepochopenia. Sú ako nedonosené deti. Niečo im vždy chýba.

Všetko má svoj čas, keby sa na tú istú dráhu dostali po osemnástke, bola by oveľa menej nebezpečná. Chyba je však v rodine. Keď som ešte pripravovala Smotánku v TV Markíza, často sme nakrúcali na súťažiach krásy. Rada som pozorovala rodičov, ako rastie ich pýcha pri pohľade na ich dcéry obdivované cudzími, často chlipnými mužmi. Medzi mužmi, najmä tými prezretými je častá takáto komunikácia: Daj pár peňazí, urobíme nejakú voľbu Miss, nech sa dostaneme dievčatkám do nohavičiek. Zdá sa vám to surové, taká je realita. Preto je dnes toľko missiek toho, či onoho. Rodičovské ego je vybičované do krajnosti vlastnou dokonalosťou a prestávajú byť ostražití. Často sú to práve rodičia, čo položia svoje deti na oltár necudnosti, chamtivosti, opustenosti, neslobody. Správať sa z vypočítavosti k svojim nezrelým dcéram ako k dospelým napokon vždy prinesie svoju úrodu. Tak tu, ako aj všade inde platí: čo seješ, budeš žať. Nedá sa zasiať hrach a žať jahody. Takto vesmírne zákony nefungujú.

Samozrejme, že neorodujem za druhú krajnosť dnešnej doby, aby deti včas neopustili hniezdo. To škodí takisto obom stranám. Chce to však jasnú harmóniu, vyváženosť a základ dobrej zdravej rodiny. Čo je dnes takmer nemožné.

Ďalším chorobným znakom, ktorý tiež vháňa dcéry do nešťastia je emočne vyhladovaná matka, ktorá neustále vyžaduje od svojej dcéry pozornosť a lásku, ktorú by jej mal poskytnúť partner. Je to obrátené na ruby. Dieťa má od rodičov lásku dostávať a nie dávať za odmenu. V zdravej rodine s deťmi je prvoradý vzťah partnerov. Ak sa jeden z partnerov utieka k deťom a dáva naplneniu ich potrieb prednosť pred vzájomným napĺňaním potrieb s partnerom je to signál, že niečo ne je v poriadku, aj keď zvonka alebo na povrchu to ešte môže vyzerať celkom dobre.

A tu sa vrátim k anorexii a zlému príkladu. Ak má dcéra pocit tlaku zo strany matky, alebo sa jej zdá, že nedokáže byť dostatočne vďačná, klesne tento problém do fyzického tela a začne sa prejedanie alebo odmietanie jedla. Stretli sa duše, ktoré nepoznajú lásku, tak si ju nahrádzajú zvonka. Trebárs aj alkoholom, drogami. Všetci sme totiž originálni, každý je iný, ale máme jednu spoločnú vlastnosť. Túžbu po láske a potrebu byť naplnení láskou. Ak to nedostávame hľadáme náhradu. Preto je svet šou biznisu taký nepochopiteľný. Veď majú všetko a predsa pijú, drogujú, majú rôzne nepekné úchylky, páchajú samovraždy, ničí ich rakovina. Prečo, keď majú všetko na čo si zmyslia. Majú, ale len to, čo sa dá kúpiť. Láska sa kúpiť nedá. Iba tá falošná a srdce vie, že sa klame.

-

Erika Vincoureková


Múdrosť na dnes

„Tajomstvo zdravia pre myseľ a telo nie je v smútku za minulosťou, v obavách pred budúcnosťou, alebo v predvídaní ťažkostí, ale je to žiť v prítomnom okamihu múdro a naplno."

Čítali ste už ?