Utorok 18. február, meniny má Jaromír

Čriepky z ciest za poznaním

Medzi moje pracovné povinnosti patrí, zúčastňovať sa rôznych seminárov, prednášok, čítať knihy a stretávať sa so zaujímavými ľuďmi. Robím to rada, len občas mi je ľúto, že niektorá z týchto činností nevydá na článok, rozhovor...ale je tam zopár skvelých myšlienok. Tak som sa rozhodla občas zozbierať pre vás také čriepky.

1.

- ...Naučte sa prijímať veci zaznelo na seminári. Jedna z účastníčok sa spýtala ako to má urobiť, keď jej kopa veci, ktoré jej vojdú do života dvíha žlč.
 - Odpoveď: Ak to nevieš prijať, tak to zmeň.
 - Nedá sa!
 - Tak sa do tej situácie zamiluj.
 - To sa mám zamilovať do rozchodu so svojou láskou?

Áno. Ak to nevieš zmeniť. Ale ak chceš trpieť, tak si to užívaj, Aj to je cesta. Aj to je tvoje rozhodnutie.

Medzi zmenou a prijatím je iba zbytočné utápanie sa v emóciách, ktoré nám neprinesú do života nič tvorivé. Vo chvíli prijatia žijeme tu a teraz a naplno sa sústreďujeme na súčasnosť. Môžeš si vravieť: Som bez neho. Získala som viac času, môžem sa zapísať na výtvarnú, na nemčinu..., keď to krachlo, asi som niečo nepochopila - zapíšem sa na terapiu, na kurz intuitívneho tanca, spoznám svoje možnosti a emócie. Prečítam si Nový svet (aký príznačný názov) od Eckharda Tolleho a zistím, ktorá forma ega ma teraz kvári. Duša totiž vždy chápe prítomný moment ako správny, veď neskôr sa dá zmeniť. Ego sa drží minulosti a našich túžob, zranení, pýchy...

Negatívne ego však nezahadzujte. Aj to potrebujeme, jasne nám ukazuje: „Máš na viac. Práve teraz nie si tým, kým môžeš byť.“

2.

Som na kurze individuálneho tanca, lektorka sa snaží naučiť ľudí, že všetko v živote má svoj rytmus. Niekto sa pýta na sex, či aj tam sa rytmus pomaly stupňuje v súlade s prírodou, alebo sila človeka určuje ten rytmus. Odpoveď je krásna. Žijeme v dobe, keď je sexu venovaný obrovský priestor a čas, ale málokto zažil naozajstný dobrý sex. Podľahli sme heslu, že sex je v hlave. A my určujeme priebeh dobrého milovanie. Prečo potom ostávajú ľudia po milovaní smutní, nespokojní atď, ak vieme ako na to. Sex je v srdci a po milovaní zo srdca nastáva obrovská radosť, vďačnosť, pokora, jednota.

3.

Nedávno som robila rozhovor s americko vietnamskou duchovnou učiteľkou Thu Hien, žijúcou v Peru. V krajine, kde sa ešte stále rituálom pripisuje veľký význam. Povzdychla si, že svetu chýbajú rituály. Uznanie a poznanie, že všetko má svoju dušu a Ducha, ktoré treba ctiť a vnímať. Potom sa zo zdanlivo obyčajných vecí stáva sviatok a radostná udalosť. Uvedomila som si to aj teraz na dovolenke. Ľudia prídu na pláž rozložia sa prehodia zopár slov o počasí a stupňoch vody v mori. Ani im nenapadne pozdraviť cudziu zem, ktorá ich privítala. More, ktoré otvorilo náruč, aby ich posilnilo a uzdravilo a slnko, ktoré tomu všetkému dalo silu. Keď berieš veci ako posvätné, je prvý krok na pláž ako prvé milovanie. Jemne sa musíš spájať so zemou, aby si jej neublížil, aby cítila, že ju nechceš vycicať, ale v posvätnej úcte prijať a odovzdať sa jej. A keď vojdeš prvý raz do mora, je to ako orgazmus, celým telom sa rozletia iskry rozkoše a more ich v pravidelnom rytme neustále stupňuje, každou vlnou narastá radosť a rozkoš. Len od nás záleží ako budeme vnímať svet, ale cez rituály je omnoho plnší.

Sledovala som ľudí v jedálni, krížikov mali celú kopu, na krku, náramkoch, retiazkach, ale tichú modlitbu pred jedlom, ktorá posväcuje stravu na vyššiu úroven a pomáha ju prijať aj s energiami z okolia, som nezaznamenala. Keď som si ju dovolila, čašník ostal ohromene stáť. Neveril vlastným očiam. A keď som urobila krížik nad chlebíkom, spýtal sa ma, či som katolíčka. Prekvapilo ho, že som odpovedala, nie. Verím však v ducha vecí a v Boží chod sveta. A navyše mám rada rituály, lebo obohacujú môj život. Naučila som ho rituálne pripravovať kávu. Veľmi sa mu to páčilo. Večer sa mi zdalo, že sa k svojej priateľke správal nežnejšie a bol menej unavený. Asi mal dobrý deň.

Erika Vincoureková


tumblr_inline_mz3og9wsMU1r1aqjj


Múdrosť na dnes

„Ak chceš byť šťastný, vedz, že to záleží len od teba."

Čítali ste už ?