Streda 19. február, meniny má Vlasta

Shiatsu - harmonizuje a spriechodňuje toky energie v našom tele

Bolieva vás hlava? Mávate problémy s chrbticou, zažívacie alebo dýchacie problémy? Skúste shiatsu.

Toto slovo znamená v japončine „tlak prstom“ a je súčasťou japonského umenia liečiť. V západných krajinách sa často pomocne označuje slovom masáž, avšak s klasickou alebo inou masážou nemá nič spoločné, takže západní terapeuti shiatsu používajú termín energetická harmonizácia. Používa sa tu iba tlak a mierne napnutie. Terapeut používa svoje dlane, palce, prsty, lakte, chodidlá a využíva vlastnú váhu, aby upokojujúco alebo povzbudzujúco pôsobil na body (tsubo) pozdĺž telesných meridiánov (energetických dráh). Príbuznou terapiou je čínska akupresúra a húnska metóda nápravy chrbtice.

Táto bezpečná a účinná technika pomáha harmonizovať a spriechodňovať tok energie, čím posilňuje životne dôležité vnútorné orgány, a tak pomáha upevňovať zdravie a vitalitu. Shiatsu ovplyvňuje celú bytosť na fyzickej, psychickej, emocionálnej a duchovnej úrovni a ako každá celostná (holistická) metóda, pristupuje ku každému individuálne. Klinické Shiatsu sa používa pri mnohých akútnych i závažných chronických zdravotných ťažkostiach. Základné Shiatsu prináša úľavu aj v týchto prípadoch v úlohe podpornej liečby, odporúča sa však najmä pri problémoch spojených so stresom, pri problémoch s chrbticou, kĺbmi, s bežnými bolesťami hlavy či migrénami a pri tráviacich a dýchacích problémoch (s čím súvisia aj kožné problémy). Výrazné výsledky prináša už séria troch ošetrení vždy po týždni alebo dvoch. Ako prevencia sa odporúča jedno ošetrenie za mesiac.

Korene Shiatsu siahajú tisícročia do minulosti. Vyvinulo sa zo starobylého spôsobu masáže, používaného na území Japonska. Pod názvom Amna ju praktizovali slepci a pôvodne spočívala iba v stláčaní alebo šúchaní rúk a nôh dlaňami. V tejto podobe to ešte nebola terapia, ale používala sa „iba“ pre radosť a dobrý pocit, a teda bola tou najlepšou možnou prevenciou.

Z hľadiska Shiatsu je choroba výsledkom zablokovanej alebo nevyváženej energie, ktorá tak vytvára prázdne (kyo) alebo plné (jitsu) miesta a úlohou terapeuta je povzbudzovať kyo a upokojovať jitsu, čím umožní, aby sa obnovila prirodzená harmónia v organizme.

-

Natália Krížová


shiats


Múdrosť na dnes

„Sila ducha sa pozná podľa jeho veselosti."

Čítali ste už ?