Utorok 18. február, meniny má Jaromír

Ako je to s vierou v Boha a s poverami. Vedecké skúmanie nevedeckých javov

Vedeli ste, že akési rituály a povery môžu sprevádzať aj správanie zvierat? V roku 1947 sa túto hypotézu rozhodol overiť americký psychológ Frederic Skinner. Použil k pokusu hladných holubov a stroj, ktorý im každých 15 minút pridelil malé množstvo potravy. Šesť z ôsmich holubov začalo onedlho robiť zložité rituály, ktoré mali pomôcť potrave, aby sa objavila. Rovnako ako ľudia si zrejme mysleli, že ak majú dopadnúť veci v ich prospech, treba im trošička pomôcť.

Rôzne hviezdy sa dnes rady chvália svojou vierou. Mel Gibson napríklad tvrdil, že pri nakrúcaní filmu Umučenie Krista ho riadil duch svätý, kým on prácu iba koordinoval. Madonna prešla v tejto oblasti tiež všeličím a naposledy sa  začala zaoberať kabalou a k rovnakej viere pritiahla aj Demi Moorovú, Micka Jaggera, Donnu Karan a manželov Beckhamovcov. Kabala v ich podaní nie je židovské učenie, ale nová náuka zameraná na znovuobjavenie vlastného ja a odstraňovanie negatívnej energie. Náboženskými praktikami je známa aj Cherie Blair, manželka bývalého britského premiéra, ktorá verí v moc kryštálov a magických príveskov. Prezident Reagan neurobil bez astrologických výpočtov ani krok. Najmä vďaka svojej manželke Nancy, ktorá bezpodmienečne verila hviezdam. Herec Tom Cruise je už 15 rokov verným stúpencom scientistov spolu s ďalšími hviezdami. Cruise tvrdí, že mu členstvo v tejto cirkvi pomáha k plnému rozvoju schopností a tým aj k úspechu. Veľa hercov sa upísalo budhizmu, najznámejší z nich je Richard Gere.

V nič neveriť, je tiež viera?

Mnohí ľudia vravia: Ja v nič neverím, to len z opatrnosti klopem na drevo, pre istotu sa pomodlím alebo dám pod podušku anjelika. Ako je to naozaj? Je viera v nadprirodzené bytosti zakódovaná v našich génoch? Čo sa deje v mozgu meditujúcich ľudí?

V 19. storočí si ľudia mysleli, že veda a politické ideológie postupne vytlačia náboženstvo. Nestalo sa. V USA si už neraz zvolili za prezidenta človeka, ktorý sa netajil svojim náboženským cítením. Mnohí sa priznávali práve ku kresťanstvu. Prezident Regan tvrdil, že  jeho rozhodnutia vždy sprevádzajú modlitby. Na Slovensku je dokonca moderné, ak sa politik hlási ku katolíckej cirkvi. Náboženské cítenie priznalo 70% obyvateľov Slovenska, nejeden náš prezident sa prezentoval prehnanou lojalitou k cirkvi a to vraj vyplývalo z ich náboženského cítenia. Škoda, že ho objavili pomerne neskoro. Špičkoví športovci sa pred výkonmi modlia, nosia rôzne amulety a robia rituály pre šťastie a robia to bez hanby verejne pred objektívmi kamery. Tieto ich zvyky fanúšikov netrápia. Kto vie, možno ich aj napodobňujú.  Filmové hviezdy verejne vystupujú na podporu svojich náboženstiev. Riaditelia veľkých korporácií si často vyberajú spolupracovníkov podľa horoskopov, dátumu narodenia či čiar na dlani. A výsledky hovoria, že táto cesta vôbec nie je na zahodenia. Ak sa dá porovnávacími horoskopmi predísť nešvárom v kolektíve a tým k zníženej výkonnosti, prečo nie? Náboženstvo, kulty a povery majú v 21.storočí stále zelenú. Istý počet ľudí ich však absolútne odmieta. Zrejme to nemajú v génoch.

Náboženstvo v génoch? Čudujete sa?

Keď vedci prišli s myšlienkou Veľkého tresku, začali sa ľudia pýtať, čo bolo pred ním? Keď bola objavená zložitá štruktúra DNA, rozbehli sa diskusie o tom, kto ju mohol naprogramovať. Viera v boha alebo v bohov tu bola odjakživa a zrejme sa  nikdy nestratí. Americký biológ Dean Hammer z Národného strediska pre výskum rakoviny prišiel s neobvyklým vysvetlením. Viera v nadprirodzené bytosti je možno zakódovaná v génoch. Ježiš, Budha i Mohamed boli podľa Hammera isto iste nositeľmi tejto génovej variácie. Ako na to prišiel? Na začiatku boli osobnostné testy tisícky fajčiarov, ktorých cieľom bolo skúmať závislosť od tabaku. Časť testu bola venovaná osobným vlastnostiam fajčiarov, ktoré majú význam pre spiritualitu, napríklad: schopnosť na istý čas zabudnúť sám na seba, schopnosť identifikovať sa s okolitým prostredím a schopnosť pripustiť existenciu javov, ktoré sa nedajú dokázať. Hammer porovnal výsledky týchto testov s genetickým profilom skúmaných osôb. Potom porovnal tieto profily u osôb s najvýraznejšími náboženskými sklonmi a u osôb, ktoré schopnosť duchovných prežitkov nevlastnili. Sústredil sa na deväť génov, o ktorých sa vie, že hrajú dôležitú úlohu pri produkcii látok ovplyvňujúcich naše správanie a náladu. V tom čase netušil, že dnes už vedci potvrdili aj bozón. V roku 2012. Bola to oslava vo vedeckej obci. Nejdem to zložito opisovať Higgsov mechanizmus teoreticky opisuje spôsob, akým elementárne častice nadobúdajú hmotnosť, v tom spočíva božskosť častice aj objavu. Ale vráťme sa k Hammerovi.

Boží gén

V jednom z génov označenom VMTA2 Hammer našiel variáciu, ktorá sa objavovala iba ľudí s vysokou spiritualitou, s duchovnými sklonmi. Podľa neho je to gén zodpovedný za náboženské cítenie. Výskumy zhrnul v knihe Boží gén, ktorá vyvolala v USA veľký rozruch. Protestovali predstavitelia náboženských hnutí aj niektorí vedci. Ľudské správanie je podľa nich priveľmi zložité na to, aby ho mohol ovplyvniť jeden gén. Evolučnej teórii by to však neprekážalo. Môže byť viera v nadprirodzené bytosti výsledkom evolúcie? O význame náboženstva pre rozvoj a organizáciu ľudskej spoločnosti nieto pochýb. Bránilo anarchii a bezpráviu. Takže sa stalo evolučnou výhodou. Posledné slovo ešte nepadlo. Vedecký výskum náboženského správania pokračuje ďalej. Stvoriteľ na tom zrejme slušne zabáva.

Aj mozog sa mení

Americkí neurológovia Newberg a d´Aquili skúmali, čo sa deje v mozgu budhistických mníchov pri meditácii. Zistili, že u nich dochádza ku spomaleniu mozgovej činnosti v oblasti, ktorá riadi orientáciu v priestore. Pri inom výskume bol vypracovaný elektroencefalogram tibetských mníchov, v ktorom sa objavila neobyčajne vysoká úroveň frekvenčného pásma gama, ktoré hrá významnú úlohu pri učení a poznávaní. Kanadský psychológ Michael Persinger tvrdí, že pomocou experimentov dokázal súvislosť medzi mystickými zážitkami a nezvyklými elektrickými javmi v mozgu.

Nie vždy ide o vieru, sú tu aj povery

Ako je to dnes s poverami? Bývalý francúzsky minister práce Jean Louis Borloc sa nechal vyfotografovať vo svetri, ktorý mu prináša šťastie. Futbalista Zinedine Zidane má pri dôležitých zápasoch pod dresom oblečené tričko naruby. V piatok 13 hrá hazardné hry a podáva rôzne tikety omnoho viac ľudí ako v iné dni. Predpovediam jasnovidcov a astrológov verí vo Francúzsku takmer 40% ľudí, USA a Nemecku až 60%. Na Slovensku síce štatistika neexistuje, ale napriek tomu, že sme kresťanská krajina, festivaly ezoteriky majú stúpajúcu niekoľko tisícovú návštevnosť. Predá sa tam omnoho viac talizmanov, čarovných mincí, náramkov, žiab...ako svätých symbolov na púťach.

V mnohých prípadoch, najmä vo svete, pracovníci manažmentu  nie sú vyberaní podľa profesijných kvalít, ale podľa čŕt tváre, horoskopu, numerológie či čiar na dlani. Príklad? Riaditeľka pre riadenie ľudských zdrojov spoločnosti L´Oreal, sa priznala, že si ju vybrali pri nástupe aj preto, že sa jej horoskop zhodoval s horoskopom jej nadriadenej. Povery pretrvávajú najmä v niektorých profesiách. Divadelní herci napríklad pokladajú Shakespearovu hru Macbeth za prekliatu. Už iba vyslovenie tohto mena vraj prináša smolu a tak sa často opisuje ako Škótska hra. Na scéne sa ďalej nesmú používať pravé peniaze, živé kvety a zelená farba. Kým vyjde herec pri premiére na scénu kolega tri razy popľuje. Aj želanie „zlom väz“ vraj prináša šťastie. Celý rad povier je spojených s divadelnými budovami. Podľa povier by malo byť každé divadlo jeden deň v týždni zatvorené, aby tu mohli hrať divadelní duchovia svoje vlastné hry. Mnohé rodiny majú vlastný druh viery a rituálov, ktoré si posúvajú z generácie na generáciu. Napríklad: robia kríž nad pecňom chleba skôr ako ho načnú, prah prekračujú zásadne pravou nohou, za vrch stolom musí vždy sedieť najstaršia osoba atď.

Viera a povery vo svete

8.8.2008 o 8 hodine ráno boli zahájené olympijské hry v Číne. Osmička je v tejto zemi šťastné číslo.

86% ľudí na svete sa hlási k nejakému náboženstvu, takže vlastnia gén viery.

1,5 milióna dolárov venuje každý rok Temletonova nadácia vedcom, ktorí sa snažia dokázať božiu existenciu. Ešte dobre, že veriaci nepotrebujú vedecký dôkaz, asi by sa nedočkali všeobecne uznaného.

Domáce povery a ich odkliatie

- Čierna mačka prináša nešťastie. Pre zrušenie čara sa treba prežehnať, alebo tri razy popľuť v smere mačky.

- Úhrančivý pohľad môže prekliať alebo poškodiť. Treba mať pri sebe vždy troška soli, ktorú hodíme za osobou s takýmto pohľadom, so slovami: neprijímam tvoju zlobu.

- Vidieť kominára a chytiť sa za gombík znamená šťastie.(Odkedy je kominárov ako šafránu a gombíky nahradili suché zipsy, je aj šťastia ako šafránu.

- Vrátiť sa naspäť znamená nešťastie. Odoženiete ho tak, že sa najskôr tri razy otočíte v smere hodinových ručičiek a potom sa vrátite. (Keď zistíte, že ste predsa len zabudli vypnúť plyn, je jasné, že otočky pomáhajú).

- Otočka sa viaže aj na odchod z domu. Človek sa otočí vo dverách v smere hodinových ručičiek, aby sa šťastne vrátil.

- Keď sa hovorí o zdraví, treba to zaklopať. Klopať na. drevo sa musí ľavou rukou a zospodu.(Drevo tu vraj symbolicky predstavuje Kristov kríž).

- Vysypaná soľ alebo vyliaty pohár znamená prírastok do rodiny. Najúčinnejšia obrana je záhorácky Neondzit (nesexovať).

- Rozbité zrkadlo prináša sedem rokov nešťastia. Nenoste v kabelke zrkadlo.

- Udretý lakeť, je jasná predzvesť, že  príde k nám hosť. Ochrana - zatvoriť dvere, pustiť psa alebo sa na hosťa tešiť.

- Pískanie v uchu – dobrá správa. Dostane ju ten, kto uhádne, v ktorom uchu je piskot. Toto je jedna z mála povier, kde nehrozí nič zlé.

A na záver  jedna pikantná česká povera: Ptáka videti, dole hlavou viseti, konec radovánkám.

Čo vraví na povery psychiatria?

Prehnaná viera v Boha, v Diabla, v tradície, v ovplyvňovanie udalostí rituálmi, úplné oddanie sa osudu, zlým silám, či dobrým znameniam privádza ľudí do ordinácie psychiatrov a niekedy aj na celé roky na psychiatrické kliniky. Aj tu platí, zatiaľ ste v poriadku kým svojimi zvykmi neobťažujete seba a svoje okolie a robíte ich v únosnej miere. Každý fanatizmus je škodlivý. Ak vás zlomí rozbité zrkadlo, ak sa nenajete s chuti, lebo sa vám na Veľkú Noc nepodarilo zohnať zajaca, ak sa bezdôvodne vyhýbate ľuďom, ktorí majú zrastené obočie, ak  máte zničený deň, lebo ste si zabudli talizman, ak nezaspíte, lebo ste si obliekli naopak nočnú košeľu, je načase pribrzdiť a pre istotu si dať odvykaciu kúru. Skúste celý jeden mesiac nebrať vážne znamenia, rituály, tradície, posolstvá, povery. Napriek génom, ktoré ste nechtiac podedili. Naopak, ak si užívate všetky tieto poklady s mierou ste šťastný človek, lebo gény vám dopriali ďalší rozmer.

Erika Vincoureková


Múdrosť na dnes

„Veľké osobnosti vždy narážali na odpor priemerných ľudí. Priemerná osobnosť nie je schopná rozumieť človeku ktorý odmietol slepo sa držať konvenčných zvyklostí a namiesto toho sa rozhodol vyjadrovať svoj názor odvážne a úprimne."

Čítali ste už ?