Sobota 5. december, meniny má Oto

Jediný nepriateľ, ktorý vám stojí v ceste ste vy

Aj vy si často hovoríte, aké úžasné by bolo zmeniť svoj život. Nájsť si nové povolanie, nového partnera, stať sa úspešnými, prípadne len schudnúť desať kíl, alebo sa stať „lepším človekom“? Avšak rozmýšľaním a rečami sa nikto nikdy k výsledkom nedopracoval.

Napokon si totiž poviete, že ten správny deň bude zajtra, budúci pondelok, alebo na Nový Rok. Na to, aby sa človek zmenil, musí najprv zmeniť svoje myslenie, pretože so starým myslením sa nikdy k novým výsledkom nedopracujete. Rovnaké myšlienky vždy povedú k rovnakým koncom.

Keď sme už pri tom myslení, práve mozog je naším najväčším nepriateľom na ceste k úspechu a zmenám. Pretože náš mozog zakotvený v minulosti a budúcnosti dokáže na počkanie ponúknuť tisíc dôvodov, prečo sa daná vec nedá s úspechom uskutočniť. A ak by mu na to, aby vás odradil od nepoznaného nestačili „rozumné“, rozumej negatívne argumenty, tak vytiahne svoju najmocnejšiu zbraň strach.

Čo ak ma odmietnu? Čo ak ma vysmejú? Čo ak ma už nikto nebude mať rád? Čo ak ostanem navždy sama? Tieto a ďalšie katastrofické scenáre znejú vo vašej mysli a vám sa už ani nechce veľmi meniť čokoľvek, ani zúfalo nudné zamestnanie, ani partnera, s ktorým si už dávno nemáte čo povedať.

Vaša myseľ sa naplnila hrozivými scenármi zlyhania a vy ste paralyzovaní ako potkan, ktorého sa práve chystá zhltnúť had.

Pravda je však taká, že všetky tieto katastrofy existujú iba vo vašej mysli, väčšina z nich sa nikdy neuskutoční. To iba vy generujete strach. On sám o sebe neexistuje. Vytvára ho vaša myseľ.  A ak by sa aj uskutočnili, tak čo sa vlastne stane? Čo sa stane ak vás niekto odmietne? Ak si niekto nevšimne váš talent, alebo dobro? Občas to, čo vyzerá ako strata, je vlastne výhra. Načo strácať čas s ľuďmi, ktorí si vás nevážia, alebo pracovať na projektoch, ktoré sú odsúdené na zánik. Poobzerajte sa okolo seba. Nevykročte ku dverám, ktoré sa zatvárajú, ale naopak sústreďte sa na tie, ktoré sa práve začínajú otvárať. Každý deň je naplnený šancami na nový vzťah, na nové poznanie, novú prácu a len od vás závisí, či šancu spoznáte, či otvoríte oči a nasmerujete svoj pohľad dopredu. Nie je možné oživiť niečo, čo už stratilo svoj zmysel, čo obrazne umrelo, ale je možné vziať do rúk semiačko, poliať ho a vdýchnuť mu nový život. Jediný nepriateľ, ktorý vám stojí v ceste ste vy. Vaša lenivosť, pohodlnosť, strach, neistota, neochota vykročiť za zmenou.

Ak chcete žiť inak ako ostatní, ak chcete mať iné výsledky, musíte robiť iné veci ako tí druhí. Musíte uveriť svojim šialeným, bláznivým, drzým nápadom a snom a nedať sa odradiť priemernosťou, strachom a lenivosťou. A ak vás prvý komu prezradíte svoje plány odmietne, nezúfajte. Nie každý dokáže rozoznať surový diamant. Je to však jeho strata, nie vaša. Diamant v hrude ( ani v hrudi) nezhnije ...- napísal klasik Braxatoris Sládkovič. Tak si napíšte na papierik svoju najsilnejšiu vlastnosť, dar, či talent. Niečo na čom môžete postaviť reálne základy zmeny a ihneď začnite s realizáciou. Dúfam, že ste si pozorne prečítali, že rozmýšľaním a rečami sa nikto nikdy k výsledkom nedopracoval. Takže tri, dva, jedna...Štart do nového. Už dnes uskutočnite zmenu, po ktorej dávnejšie túžite.

Natália Krížová


Múdrosť na dnes

„Pre vyrovnanú myseľ je smrť len ďalším dobrodružstvom."

Čítali ste už ?