Sobota 6. marec, meniny má Radoslav, Radoslava

Vytrhnuté z denníka - Rozvod

Práve dnes sa rozvádza moja kamarátka Iva. Poobede pôjdeme zajesť žiaľ. Teda, kto ako. Ona bude piť a ja jesť. Všetci máme svoje metódy zaháňania smútku.

Kolega Emil sa vyberie na turistické chodníčky, Ingrid plače, moja dcéra útočí, tá druhá zasa hľadá vhodnú hruď, na ktorej by sa vyplakala, susedka Melka si kúpi niečo hodnotné, samozrejme za manželove peniaze, svoje si necháva na horšie časy. Nech je už metóda akákoľvek, aj tak je to márnosť nad márnosť. Smútok patrí k životu a nemali by sme s ním bojovať, ale si ho dôstojne užívať.

Keď som mala osemnásť rokov a bola som hrozne, hrozne zamilovaná (až tak veľmi, že som si nevládala písať denník) zistila som, jedného krutého rána, že môj rytier je ženatý. Akosi mi to medzi vyznaniami lásky zabudol povedať. Zrejme bol veľmi roztržitý. To sa však nedalo povedať o jeho manželke. Tá bola sústredená a ostrá ako britva. Najskôr mi oznámila, že som…to, a ešte to… a samozrejme aj to…Poznala toľko nadávok, ako keby viedla školenia pre pohoničov, potom mi povedala, že som jej ukradla manžela a potom zasyčala, že to oľutujem. Ľutovala som hlavne to, že som zodvihla telefón a po druhé to, že som takému vierolomnému chlapovi darovala svoje srdce. Celé aj s nedomykavými chlopňami. (Dušan, odpúšťam ti, bolo to krásne) A keďže sa mi zdalo, že niečo predsa len máme spoločné, spýtala som sa jej, či ho aj ona tak veľmi miluje. „Nie!“ znela jej odpoveď, „ale to v manželstve nehrá rolu.“ V tom šoku som nepripisovala význam jej slovám, zaoberala som sa vlastnou bolesťou.

Až neskôr mi došlo, že manželstvo a láska nechodia vždy spolu. Nedávno mi to potvrdilo intervjú s hollywoodskou divou Liz Taylorovou, ktorú považujem za dosať slušného experta na manželstvo, pretože bola osem razy vydatá. Za Richarda Burtona sa vydala dokonca dva razy ( a vždy dostala nový briliantový zásnubný prsteň a k tomu len tak, asi aby jej nebola zima krk, smaragdový náhrdelník) závidím až som zelená ako smaragd. V tom intervjú sa zaprisahala, že už nikdy nedá hlavu do manželského chomúta, splietala o charite a o hlbokom priateľstve s Eltonom Johnom (ktorý má ešte hlbšie priateľstvo so svojím milencom), čo ju vraj celkom uspokojuje a občas sa stretáva aj s deťmi. Proti gustu žiaden dišputát, napokon však predsa len pripustila, že by ešte vedela žiť s mužom, no musel by mať zmysel pre humor. Taylorová, má 71 rokov (v čase písania denníka) a je častejšie chorá ako zdravá, pritom občas pije a občas sa dáva do hromady na farme krásy. Je neskutočne poetické nazývať takúto ustanovizeň farmou, pretože len kravy a sliepky môžu dospieť až tak ďaleko, že ich dohromady dáva celý tím cudzích ľudí. Možno je to spravodlivé, kde by inak minuli svoje peniaze, keby nebol alkohol, večierky a farmy krásy.

Odbočujem, chcela som o láske. Z jej vystúpenia ma zaujalo hlavne priznanie, že hoci mala osem manželov a celý kopec milencov ľúbila iba dvoch mužov. Richarda Burtona  a Michaela Todda, ktorý zahynul len 13 mesiacov po svadbe. Vždy však obdivovala senátora Johna Warnera, virgínskeho republikána, za ktorého bola istý krátky čas vydatá. Menej vľúdna bola k spevákovi Eddimu Fisherovi, ktorého ukradla jeho vtedajšej žene Debbie Reynoldsovej a vzala si ho v roku 1958. „Nechcem spomínať ani jeho meno," povedala. S Reynoldsovou sa dala dokopy, aby nakrútili televízny film pomenovaný These Old Broads. Na otázku moderátora či by sa ešte raz vydala, vyštekla: „Nie!" „Naozaj?" opýtal sa Larry King. „Áno," odvetila. „Ste o tom presvedčená?" naliehal drzo. „Áno," zapýrila sa ako osemnástka  a dodala: „Žila by som s niekým sympatickým, inteligentným, súcitiacim, hodným obdivu a s poriadnou dávkou humoru."

Presne takého chcela aj Iva. Namiesto toho mala vedca s kopou komplexov, ktorý popri láske k rozmnožovaniu rakovinových buniek a k ich pozorovaniu, nenašiel iný dôvod k srdečnosti. Dnes majú rozvod a zajtra už bude hľadať niekoho plného obdivu, súcitu, inteligentného. A keď taký nebude po ruke. A mne sa zdá, že záujem prevyšuje ponuku, uspokojí sa opäť s takým, čo bude ochotný niesť bremeno manželstva. A tak mi vychádza, že manželstvo môže byť aj zabíjaním samoty. Len neviem, či každým novým neúspešným vzťahom priepasť nenarastá.

NAJVäČŠÍ ZÁZRAK V HOLLYWOODE JE ŠŤASTNÉ MANŽELSTVO.

-Múdrosť na dnes

„Obávame sa smrti nie preto, že sme príliš milovali život, ale preto, že sme príliš málo milovali ľudí."

Čítali ste už ?