Piatok 1. marec, meniny má Albín

Od Lucie do Vianoc každá noc má svoju moc. Pozvanie k 1. ročníku S magickou Luciou

Teším sa teším na Vianoce, ale ešte do ich príchodu nás čaká niekoľko magických dní. Medzi najstaršie stridžie dni patril deň menín svätej Lucie - 13. december. V ten deň sa vlastne oficiálne začínali Vianoce.

Bolo treba ustriehnuť, aby k vám do domu neprišla ako prvá nejaká žena. Najhoršie klebetná susedka. To ste už mali zlý bod na celý rok. Ak ste s husími alebo morčacími pierkami dobre nepovymetali kúty, duchova sa tešili a mohli vám naďalej komplikovať život. Od Lucie do Vianoc každá noc má svoju moc, vraví stará ľudová múdrosť a často sa tým myslí milostné zariekanie na toho pravého frajera alebo dokonca manžela. Toto si na Luciu užívali najmä dievčatá. V ten deň napísali na 12 papierikov, 12 mien. Papieriky poskladali, aby sa mená schovali. Každý deň večer jeden papierik spálili. (Nesmeli sa pozrieť na meno, ktoré zhorelo). Prvý už na Luciu. Papierik, ktorý zostal na Štedrý večer skrýval meno budúceho manžela, alebo frajera na ďalší rok. Podľa želania čarujúcej osoby. S menami sa na Luciu čarovalo ešte tak, že sa zapiekli do koláčikov šťastia a aké meno bolo v koláčiku, ktorý si deva vybrala, také bolo meno budúceho manžela. Pripravili sme pre vás mafíny s menami, stačí prísť a hneď sa dozviete, kto bude ten šťastný. Tretí variant bol, že sa lístočky s menami dali do väčších halušiek a halušky sa hodili do vriacej vody, ktorá vyplávala prvá na hladinu, tá niesla v sebe sladké tajomstvo. Keď sa už dievky dostali k menu, chceli vedieť aj povolanie budúceho. A tak liali horúce olovo alebo vosk. V niektorých častiach Slovenska si odložili vajíčko znesené na Luciu (my môžeme mať kúpené) a na Štedrý večer sa bielko vylialo do horúceho oleja. Podľa tvaru sa potom hádalo povolanie. Nuž toto by som v dnešných časoch radšej neskúšala, lebo podnikateľ, bankár, IT-čkár, osobný tréner, či právnik tam asi nebude.

Keďže sa s dňom Lucie spájali rôzne veštenia a ducharina, bolo treba nepotrebných duchov vystrašiť, aby sa nenalepili. Na to slúžilo všetko čím sa dalo hrkotať, búchať, pískať, či vydávať akýkoľvek nepríjemný zvuk.

Vynikajúci a nasledovania hodný bol ľudový zvyk, ktorý zakazoval ženám pracovať v tento deň. Mali iba relaxovať a tešiť sa zo života. Všetko zaobstarali muži, lebo sa báli, že im strigy počarujú.

Ten usilovný muž, ktorý si od Lucie do Štedrého dňa zhotovil stolček bez jediného klinca, uvidel počas večernej omše všetky strigy z okolia.(Neviem načo mu to bolo treba, len sa vyľakal).

Niektoré zvyky spojené s Luciou boli aj praktické. Ak si 12 dní  od Lucie do Vianoc budete každý deň zapisovať aktuálne počasie. Jeden deň v tomto prípade znamená jeden mesiac, budete vedieť určiť počasie na každý mesiac. A už má pán Iľko konkurenciu.

Čarovalo sa ako vždy aj s ovocím a zeleninou. Cesnak predstavoval zdravie, a komu zhnije strúčik cesnaku, alebo sa vysuší od Lucie do Vianoc bude v budúcom roku navštevovať felčiara.

Jablko bolo súčasťou ľúbostnej veštby. Keď v tento deň zahryznete do jablka a to vám do Vianoc nezačne hniť, tak sa budúci rok vydáte. Alebo sa na Štedrý deň postavte pred dom a postupne hryzte ovocie. Také meno, aké bude mať prvý muž, ktorý prejde popred vás, bude mať aj váš manžel.

Ochrániť sa dalo jedením cesnaku, jabĺk, alebo obliatím svätenou vodou.

-

Ak prídete 13.12.2015 na deň svätej Lucie do Kultúrneho domu na Vajnorskú 21 v Bratislave vyrobíte si svätenú vodu, vianočnú ozdobu, nakúpite pár drobností, napr. Motivačný lunárny kalendár. Zúčastníte sa zážitkových seminárov a vaše deti sa dobre zahrajú v detskom klube.

Veľmi sa teším, že budete účastníkmi 1. ročníka magickej Lucie a stanete sa zakladateľmi tejto tradície.

Magicka_Lucia_2015_mail

S láskou a želaním krásnych dní v každom roku

-

Erika Vincoureková, team Citadella a Kultúrny dom Vajnorská.

foto: www.dazbogovivnuci.estranky.sk/


Múdrosť na dnes

„Prorok je ten, kto vidí ďaleko dopredu, ale zároveň okolo seba, pretože budúcnosť začína dnes."

Čítali ste už ?