Utorok 24. máj, meniny má Ela

Osud z palmového listu

Zimomriavky mi behajú po tele. Pred týždňom poslali odtlačok palca mojej ľavej ruky do južnej Indie, do knižnice palmových listov a dnes ma čaká slávnosť. Swami Bala mi prečíta môj osud napísaný na palmovom liste. Najskôr však pripravím oltárik. Zapaľujem kopálovú tyčinku, pridávam vôňu Palo Santo, ktorá mi pripomína dni v Peru, uložím tam kvety ako symbol rastu a krásy, orechy, čokoládu a čistú vodu. Zo studne priateľov v Rusovciach.

Je presne 11.11 a prenos sa začína. Na obrazovke (Bože vďaka ti za techniku) sa objavuje jeden z dvesto majstrov (viac ich nie je nikde na svete), ktorí dokážu čítať v starotamilčine a vyznajú sa v spôsobe interpretácie týchto tajomných listov osudu. Už niekoľko pokolení on ako najstarší syn a jeho otec a jeho otec a jeho otec...sú poctení úlohou starať sa o palmové listy, čítať z nich osud, tým ktorí majú to šťastie, že sa ich osud nachádza v jednej z palmových knižníc na juhu Indie v oblasti, kde žijú prevažne Tamilovia. Do tejto úlohy sa zasväcuje od svojich šiestich rokov. Okrem toho musí študovať astrológiu, numerológiu, védy  a prácu s energiami.

Bala je veľmi milý, usmievavý asi 40 ročný muž. Vlastní  približne  70000 palmových listov, ktoré má doma vo svojom byte. Pre ostatné sa spája s vykladačmi osudu z ďalších asi 8. knižníc. Pozor v tejto oblasti existuje aj veľa podvodníkov, ktorí vám chcú čítať osud na ulici, či v kaviarni. Netreba naletieť. Hoci, ako sa vraví, nič nie je náhoda a všetko má svoj zmysel. Swami Bala je akýmsi vedúcim majstrov interpretov. Zaúča ich a dohliada na morálku a etiku tohto poslania. Aj jeho najstarší syn bude pokračovať v tomto poslaní a dcérka by sa mala stať manželkou interpréta. Nie je to ľahká úloha. V tejto krajine sa väčšina ľudí vyhýba namáhavej a trvalej práci. Swami Bala naopak, keď neštuduje, tak, číta, ak nečíta a neštuduje, tak prepisuje staré listy, lebo podliehajú zubu času. Všetko toto vykonáva v dome, kde prebieha normálny rodinný život so ženou a dvoma deťmi. V čase, keď sa začína modlitba za môj šťastný osud ešte počuť odniekiaľ smiech jeho trojročného synčeka. Zatváram oči a spájam sa s vyššou mocou. Tá modlitba lezie do srdca a pripravuje človeka na to, aby sa dozvedel akú zmluvu kedysi podpísal s Bohom a ako  z nej odbočil.

Najskôr nastáva identifikácia. V palmových listoch podobného typu odtlačku palca hľadá ten môj. Existuje 150 pomenovaných druhov odtlačkov. Na to, aby mohol proces pokračovať, musí sedieť úplne presne meno mojej matky, otca, prvého manžela, počet detí a súrodencov. Toto hľadanie môže trvať aj hodinu. Každý nezodpovedajúci list Bala odloží, keď je naplnená celá zbierka vo zväzku, zväzok zviaže a odloží. Pri treťom zväzku, kedy som identifikovala už asi 40 nesprávnych listov si začínam myslieť, že v palmovej knižnici sa ten môj nenachádza a tak naďalej nebudem vedieť, čo ma čaká a neminie. S mojím výkrikom hurá, Bala zaostruje kameru na môj osobný palmový list napísaný pred 2500 rokmi maharišim Agostiom. Začína sa slovami: je nedeľa 17.1.2016  popoludní...Akože popoludní? Chyba ozývam sa hneď rozhorčená, od nervozity som zabudla, na časový posun a list sa číta v Indii. Ešte pár razy som sa snažila spochybniť list, ale nevyšlo to. Potom už iba s husou kožou a otvorenými ústami počúvam o udalostiach v mojom živote, o ktorých nikto nevedel a o myšlienkach, ktoré tajím pomaly aj sama pred sebou. Po pol hodine rozboru udalostí z mojej minulosti sa začína otvárať budúcnosť. Možno za to, že minulosť bola plná jaziev a skrytých aj odkrytých nepriateľov, výšok aj pádov, budúcnosť sa javí pokojnejšia. Končí sa dátumom mojej smrti. Potom ešte prichádza posledná časť čítania a  to je o minulom živote, ktorý najviac zasahuje do udalostí v tomto živote. Hoci som bola muž povahové črty sa javia veľmi podobné aj udalosti vytvárajúce súčasnú karmu. Nič krásne, ale prijímam to bez pocitov viny, či rozčarovania. Viem, že isté obdobia dejín boli dosť drsné a choroba, smrť a manipuilácia, rovnako ako sex a nevera boli všadeprítomné.

Dostávam inštrukcie, že styk so swamim  Balom sa ešte nekončí. Do dvoch týždňov dostanem „domáce úlohy“, pudže, ktoré pomôžu rozpúšťať hustú karmu. Ak v ich cvičení vytrvám, všetko pôjde smerom k môjmu ideálnemu životu. Na rozdiel od kresťanského poňatia, že len cez utrpenie sa dá rásť, je táto filozofia príjemnejšia. Všetci sme sem prišli učiť sa a už pred príchodom na Zem sme si pripravili plán, čo tu potrebujeme zažiť. Takže sme urobili dobrovoľnú zmluvu s Bohom (nech ho už nazývame akokoľvek). Náš osud, ak ho plníme na 100%, je v podstate radostný a šťastný, hoci z pohľadu druhých to môže byť zlé. Slobodná vôľa sa prejavuje najmä v tom, či sme ochotní napĺňať, čo sme si naplánovali alebo nie. Kamarátke, ktorá sa už roky cíti v manželstve ako v mučiarni, prečítali, že sa má rozviesť a do troch rokov sa znova vydá za muža, s ktorým si bude rozumieť po všetkých stránkach a bude veľmi šťastná.. Zasmiala sa, mávla rukami a vraví: Hádam si nebudem zvykať na nejakého nového chlapa. Tu už som si zvykla. Keď som doteraz vydržala, tak vydržím ešte čosi a vôbec, mám toľko práce, že si ani neviem predstaviť, že by som sa zasa venovala chodeniu na rande a prispôsobovaniu sa niekomu novému. Na argument, že ju to bude predsa úžasne baviť a nový muž prinesie nové hodnoty a príjemnejší život vystrúhala úškľabok so slovami: Čo by už na mňa čakalo dobré... ?, tak s takýmto postojom je zbytočné chcieť vedieť, aké veci vás ešte čakajú. Rozhodla som sa pozorovať túto situáciu. Napokon chcem zistiť, či odbočenie vyjde, alebo sa osud naplní.

Púdže prišli a tak sedím pred monitorom, na youtube sú aj moje „povinné mantry“. A s nejakou indickou devou si spievam OM NAMAH ŠIVAJA. 108 razy každú nedeľu. Spolu so mnou si pospevuje vnuk, ktorý sa pýta, čo to znamená a vďaka palmovým listom mu môžem pokojne povedať, že

Om – prvotný zvuk vesmíru a liečivý spev  

• Ši – symbolizuje Šivu

• VA - milosrdenstvo

• Ja – dušu

V šiestich slabikách mantry sa skrýva aj päť prvkov

• Na - Zem

• Mah – Voda

• Ši - Oheň

• VA - Vzduch

• Ja - Éter, energia, alebo Akaša

Mantra znie: Om namaha Šivaja a je to jedna z najsilnejšie pôsobiacich mantier. Oslobodzuje dušu od pút ilúzie a lipnutia na pomoci z vonka. Obracia pozornosť človeka dovnútra. A učí ho chápať vlastnú nedokonalosť, ale aj božiu iskru v ňom. Rišiovia – starovekí mudrci, ktorých pôvod je mimozemský verili, že toto je najdôležitejšia mantra. Jej opakovaním sa dostávame bližšie k svojej vlastnej hlbokej múdrosti. Hovorí sa, že ak by sme dokázali nechať v srdci znieť túto mantru po celý deň, nepotrebovali by sme ani jógu, ani meditáciu. Nič, pretože v nej je všetko, čo potrebuje naša duša, duch a telo. Je to pravý poklad pre všetkých, ktorí ju spievajú.  

-

Erika Vincoureková


Súvisiaci článok:

Proroctvá o Európe z knižníc palmových listov

Pri hľadaní informácií o knižnici palmových listov som našla aj proroctvá o Európe uverejnené v zahraničnej tlači v roku 2006. Prevzala som a odovzdávam ďalej.

Čítajte viac

 

Múdrosť na dnes

„Sila ducha sa pozná podľa jeho veselosti."

Čítali ste už ?