Matt Kahn - Čokoľvek príde, milujte to

Zvyčajne nám slovo zápal asociuje rôzne spôsoby, ktorými naše fyzické telá reagujú na svoje okolie. Týka sa to trebárs reakcií na určité typy potravín, v ktorých sú obsiahnuté alergény schopné produkovať zápalové alebo toxické reakcie. S tým súvisí aj naše ľudské ego. To sa realizuje najmä vtedy, keď naša osobnosť „dostane zápal”.
Napríklad, keď sledujete niekoho, kto je nahnevaný, vidíte človeka v stave emočného zápalu. Tvrdiť, že tento človek je práve vo svojom egu, je síce pravdivý výrok, ale očami Univerza ste schopní rozpoznať, že je to iba „alergická reakcia” na jeho podmienený stav bytia.
To znamená, že ego je vlastne iba taká alergia na nevedomie, ktorú sme si sem prišli vyriešiť.
Keď je ego aktívne, je vaša vnútorná nevinnosť prepnutá do zveličujúceho módu.
Ihneď ako začnete vnímať ego ako zápal osobnosti, zistíte ako často sa dokážete dostať do stavu rozpálenia. Či už vďaka potrebe mať vždy pravdu, defenzívnym postojom, alebo ako reakciu na nespravodlivosť vytvára vznetlivá osobnosť dojem prehnaného vnímania života. Ak človek žije s alergickou reakciou na vibráciu planéty, zosilnená úroveň vedomia ho núti oscilovať medzi duchovnými výškami a nížinami. To môže priniesť do života veľa utrpenia, ktoré trvá dovtedy, než začne v sebe kultivovať lásku ako silnú formu energetickej medicíny, ktorá vracia osobnosť do jej pôvodnej formy.
Rozoznávame tieto štyri základné typy zápalu:
1. Zápal povýšenosti. Je charakterizovaný ego štruktúrou, ktorá sa živí potrebou mať vždy pravdu a dostať tak ostatných do polohy „chybujúcich“. Jeho zanietené ego musí pridať ďalší závažný argument aj vtedy, keď to čo hovoril bolo pravdivé a zodpovedné, len preto aby bol ešte pravdivejší a informovanejší, než ostatní. Tento typ ega žije pre svoje „posledné slovo” – a to, aj v prípade, že sa obe strany zhodnú na danej téme. Ložiskom tohto zápalu je: „mám vždy pravdu”.
2. Zápal obeti. Tento druh zápalu je založený na viere, kde ego je presvedčené, že sa stalo obeťou okolností. Toto presvedčenie potom spôsobuje, že ak sa zdá, že život je relatívne v poriadku, tak ako si ho človek predstavuje, stane sa niečo, čo ho obráti na ruby. Diskriminované ego tak silno lipne na svojich schémach myslenia a na presvedčeniach a názoroch ako dôvodu prečo je jeho život neustály chaos. Či už ide o vieru svetlo kontra temnota, dobro proti zlu, jedná ego obeti obvykle ako iniciátor zmätku, ktorý zaručene prináša bolesť alebo zlomené srdce vďaka reakciám ostatných na jeho správanie. Dokonca aj keď okolie vôbec nereaguje, ego obeti využíva túto „nereakciu”, ako dôvod pre to, že sa cíti prehliadané, podradné, ako nikto voči ostatnému svetu.
3. Zápal nárokovania. Objavuje sa vtedy, keď človek verí, že je jeho výsostným právom mať všetko, čo chce, a presne vtedy, kedy to chce, pokojne aj na úkor ostatných. V tomto zápale ego verí, že každý je len prostriedkom pre naplnenie jeho želaní a potrieb bez ohľadu na ostatných, ich potreby a zážitky. Témou tohto ega je: „A čo ja?”. Aj napriek tomu, že mu ľudia slúžia, nenachádza naplnenie vo svojich večných, nikdy nekončiacich požiadavkách a želaniach. Verí, že má pod kontrolou všetkých ľudí okolo seba.
4. Zápal strádania. Tento typ ega sa necíti byť naplnený bez ohľadu na to, koľkej pozornosti sa mu dostáva od okolia. Aj vtedy, keď je stredobodom pozornosti má pocit, že mu nikto nevenuje dostatočnú pozornosť, že je prehliadaný. Strádajúce ego tak pravidelne rieši pocit, že mu nikto nerozumie, ľudia ho nedokážu pochopiť. A to aj vtedy, keď je obklopený priaznivcami. To ho robí ešte hladnejším, ešte túžiacejším po pochopení. Ak ste práve vy, alebo niekto z vášho okolia nositeľmi toho zápalu, môže to byť naozaj vyčerpávajúca skúsenosť.
.
Matt Kahn je duchovný učiteľ, mystik a spisovateľ. Toto je úryvok z jeho najnovšej knihy Whatever Arises, Love That
Preložil: Jakub Kríž
Múdrosť na dnes
„Priemerný učiteľ rozpráva. Dobrý učiteľ vysvetľuje. Výborný učiteľ ukazuje. Najlepší učiteľ inšpiruje."