Piatok 9. máj, meniny má Roland

Zmeňte vzorce myslenia

Rozprávala som sa včera s priateľkou. Obéznou. Stretli sme sa po dvadsiatich rokoch. Kedysi bola obézna, dnes megaobézna a to celých tých dvadsať rokov denne riešila svoju nadváhu. Diétami, zmenami životného štýlu, rôznymi druhmi cvičenia, hladovkami, ktoré striedala s obžerstvom, ale hlavne neustále chcela zabudnúť na obmedzenia, ktoré jej táto nadváha spôsobovala. Keďže videla môj úbytok váhy a radosť zo života, pýtala si recept.

Hovorím jej: „Všetko je v hlave, najskôr som si uvedomila,...“ skočila mi do reči: „To mi nemusíš hovoriť, to všetko viem!“ Fajn, snažila som sa upriamiť jej pozornosť na pomalé obmedzovanie dávok jedla. „Ja takmer nič nejem.“ Vravím jej: „Počúvaj, to hovoria všetci tlstí ľudia. Ale možno je to pravda. Povedz, koľko zješ na raňajky...“ „O tom je zbytočné sa baviť, ja neraňajkujem.“ „Dobre, tak, čo obed?“ „Vieš, čo nechajme túto tému. Zasa som bola u mojej lekárky. Všetky ukazovatele mám v poriadku, ale hrozne ma naštvala, povedala mi, že ak chcem schudnúť nemám jesť mäso, chlieb, cestoviny, zemiaky, cukor. Roky som sa ničoho z týchto vecí nedotkla, neviem ako vyzerajú sladkosti, tlačím do seba zeleninu, občas strukoviny a zo šalátov som už zelená.“ „ No vidíš,“ vravím jej. „Tak potom je pes zakopaný inde. Ty naozaj neveríš svojmu mozgu o tom to celé je. Ja mám z nášho rozhovoru nepríjemný pocit, neustále si v útoku a všetko je zlé. Jednoducho máš zafixované v hlave, že ty aj tak neschudneš. Odkedy ťa poznám si nespokojná. Najskôr s bratom, potom s otcom, potom s manželom, potom s deťmi, s politickým systémom, s ľudstvom ako takým. Máš dve vysoké školy a nevieš ako funguje mozog.“

„Po prvé je mu jedno či ide o realitu alebo ilúziu. Na tom je založený placebo aj nocebo efekt. Tí, ktorí tvrdia, že im lieky nepomôžu, tak im naozaj nepomôžu. Tí, čo sú vďační doktorovi za skvelé lieky, sú zdraví skôr ako sa nazdajú.“ „Nemáš pravdu, ja vždy verím, ale na mňa nič nepôsobí.“ „Možno veríš bez spojenia srdca a mozgu. Hlboko vo vnútri pochybuješ, lebo od kedy ťa poznám, viem že si zakladáš na tom, že o všetkom pochybuješ. Uvedom si, že aj realita je iba ilúzia, tak prečo si ju nemaľovať ružovými farbami. Cez ružové okuliare podporíš tvorbu serotonínu a budeš v pohode. Keď neschudneš, aspoň ti prestanú tie kilá prekážať.“ povedala som škodoradostne.

Po druhé platí pravidlo, že na čo myslíš, to priťahuješ. Neustále sa zaoberáš tým aká si tlstá ako sa ti nedarí schudnúť. Mozog to podporí a dá ti do pozornosti rôzne zrkadlá. Uvidíš tlstú ženu a hneď si pomyslíš, takto nemožne vyzerám, veď je to príšerné, uvidíš chudú ženu a zasa ti napadne, prečo som taká tlstá, takto by som chcela vyzerať, uvidíš sa vo výklade a zamračíš sa: Toto som ja? Príšerné! Je to stresujúce a ubíja ťa to. Takže je načase preprogramovať myslenie. To znamená pozerať sa na veci z iného uhla pohľadu. Vyhľadávať myšlienky, ktoré sú príjemné namiesto podporovania stresujúcich myšlienok a nespokojnosti, ktoré potom negatívne ovplyvňujú aj tvoje činy. Možno zmeň priateľov, ktorí ťa upozornia, že si večne nespokojný pukavec. Rovnaké priťahuje rovnaké, tak sa na chvíľu snaž byť, hoci aj nasilu, pozitívna. Budeš mať nový vzorec myslenia, ktorý sa ti stane po mesiaci návykom.“

Nejaká americká štúdia dokázala, že človek vyprodukuje za deň cca šesťdesiat tisíc myšlienok, z čoho štyridsaťtisíc je rovnakých, aké sme mali včera a predvčerom. To ťahá človeka ku zvyku myslieť podľa zabehaných vzorcov myslenia. Súčasne je to dobrá správa, lebo dáva nádej na to, že mozog sa dá trénovať, spôsob myslenia meniť a môžeme si vďaka tomu uvedomiť aj to, čo v našom vedomí vyvoláva strach a stres a čo radosť a odvahu. A potom sa rozhodnúť, čo nám lepšie vyhovuje. Treba iba dostať nevedomé procesy pod kontrolu. Niekedy sa to dá aj stravou. V tomto prípade je prvým krokom odmietnutie mäsa. Najlepšie sa dá zmeniť myslenie počas dovolenky alebo niekde, kde ste ďaleko od svojho štandardného prostredia. Stretnutie s inými ľuďmi v novom prostredí dovolí „vypnúť“ mozog a nabrať smer k pozitivite. Skrátka pravidelný oddych v inom prostredí pomáha „vyčistiť si hlavu“. Dôležitou pomôckou pri čistení hlavy je aj umelecká činnosť, ručné práce, meditácie, dlhé prechádzky, plávanie v prírode. Keď sa sústreďujeme na niektorú z týchto činností, začne náš mozog vytvárať nové nervové spoje.

„To pomôže napríklad tebe pri chudnutí. Nebudeš sa sústreďovať na to, že chceš schudnúť, ale budeš sa tešiť z toho ako si vďaka tomu čo robíš, v dobrej kondícii. Pretože inak iba posilňuješ svoju myšlienku, že aj tak neschudneš. Pri radosti z dobrej kondície mozog vytvára nové a nové nervové spojenia. Zlepšuje sa neuroplasticita mozgu a tá prináša do života nové riešenia a vytvára nový chemický vzorec podľa, ktorého človek inak fungujeme. To prinesie do života zmenu. Najdôležitejšie v celom tomto procese, tak ako v živote, je veriť tomu, čo chceme na neochvejných sto percent. Teda nielen rozumom, ale aj srdcom.

Potom môžeme nadobudnúť pocit, že sme tvorcovia svojho života, čo mnohých ešte viac posilní.

-

Erika Vincoureková


foto: https://www.flickr.com/photos/healthblog/8384110298

Múdrosť na dnes

„Často stačí jediné slovo, jediný milý úsmev, aby sme potešili znechuteného človeka."

Čítali ste už ?