Piatok 19. júl, meniny má Dušana

O mne

Keďže budem akousi dušou tejto stránky jej dobrou vílou aj trinástou sudičkou, dovoľte mi napísať pár slov o sebe.

Volám sa Erika Vincoureková. Mám oveľa viac rokov ako by som chcela. Hoci verím, že vek je iba číslo v občianskom preukaze, občas sa mi zdá, že som toho už dosť zažila. V prípade písania na túto stránku je to vlastne výhoda. Keďže je skúsenosť neprenosná a najlepšie sa odovzdávajú informácie, ktoré vznikajú na základe vlastnej skúsenosti, môžem sa pochváliť, že tých skúseností mám naozaj dosť. Čo sa vzťahov týka bola som slobodná matka, manželka, verná aj neverná, zamilovaná aj nemilovaná, platonickou láskou opantaná, ale aj v páre, kde nás okrem vášne nespájalo vôbec nič. Mám deti, aj vnúčatá a veľa priateľov vo veku od 15 – 90 rokov.

Absolvovala som kopu kurzov, sedela som na mnohých prednáškach a radovala sa na mnohých zážitkových seminároch.

Sama som učila moderovanie a žurnalistiku v skratke v jednej televízii aj v kultúrnom dome aj na súkromných sedeniach. Vediem kurzy Komunikácia 2012. Prečo 2012? Pretože v tom čase sa výrazne zmenili vibrácie prichádzajúce na zem a a tým sa zmenil aj spôsob komunikácie. Už to nie je spôsob, v ktorom ten rétoricky zdatnejší a sčítanejší musí poraziť toho slabšieho. Dnes ide v komunikácii skôr o pochopenie a objasnenie svojho postoja bez toho, aby sa postoj toho druhého považoval za neprijateľný alebo menej hodnotný. Američania to nazývajú systém vin-vin. Víťazmi sme obaja. Ide o to, aby sa spoločná vec podarila.

Som scenáristka, moderátorka, režisérka, dramaturgička, publicistka, prekladateľka a aj spisovateľka – každá z týchto profesií ma istý čas živila. Založila som TV Markízu a bola som prvou šéfredaktorkou publicistiky v tejto vtedy ešte modernej a progresívnej televízie. Ľudia si ma pamätajú zo Smotánky, čo je môj projekt, ktorý som tiež moderovala. Tých projektov som tam mala deväť. Najdlhšie vydržala Smotánka a Paľba, ktorá mala rozhodne väčšie opodstatnenie ako Smotánka. Vedenie rozhodlo inak.

Šéfovala som slovenskej edícii časopisu STORY, viedla som Expres Internacionál aj Nový expres, moderovala som desiatky zahraničných i domácich umelcov a súborov. Mám na konte niekoľko tisíc článkov, dokumentov, tv-programov. Robím aj kurzy tvorivého písania a základy písania scenárov. Pracovala som v štátnom rozhlase, ale aj v súkromnom Twiste, kde moja relácia Presýpacie hodiny patrila k najsledovanejším. Sama si zo svojej tvorby najviac cením dokument o Karlovi Krylovi Kdo jsem...?, pre ktorý som napísala scenár na základe dobrého priateľstva s Karlom.

V poslednom čase sa prednostne venujem rozvoju osobnosti, motivácii ľudí k pohodovému a šťastnému životu, k propagácii alternatívneho života a k podpore všetkého čo súvisí so zdravím, šťastím a radosťou.

S viacerými priateľmi z oblasti „alternatívy“, ja vravím rozumného postoja k životu, chystáme projekt: RESET, ľudia tu budú môcť nájsť viaceré pre nich vhodné metódy, ktoré im pomôžu resetovať staré nepotrebné schémy a postoje zo života a premeniť ich na nové zdraviu prospešné a účinné.

Momentálne sa naplno venujem projektu Rozhovory a veľmi ma to teší.

kontakt na mňa: erika.vincourekova@gmail.com

Múdrosť na dnes

„Priemerný učiteľ rozpráva. Dobrý učiteľ vysvetľuje. Výborný učiteľ ukazuje. Najlepší učiteľ inšpiruje."

Čítali ste už ?