Streda 22. január, meniny má Zora

Fajčite menej, fajčite zdravo

Aj na našej stránke sa môžete dočítať, že britská vláda plánuje prijať zákon o zákaze zobrazovania značky cigariet na škatuľkách ešte pred májom tohto roku. Škatuľky bez označenia budú určené na predaj v Anglicku. V prípade schválenia parlamentom bude legislatíva platiť od roku 2016. Cieľom je znížiť ohrozenie zdravia obyvateľstva fajčením. Rovnaké opatrenie prijaté pred dvoma rokmi v Austrálii totiž viedlo k značnému zníženiu počtu fajčiarov v krajine. Je jasné, že tabakové firmy sa budú brániť, zrejme bude mať do prípadu čo povedať aj súd.

  To však  nie je podstatné. Podstatné je, že za celou touto iniciatívou je zámer vytvoriť generáciu bez fajčenia. Hovorí sa, že ciele majú byť veľké a takmer nesplniteľné, aby cesta k nim stála za to. Tak tento patrí rozhodne medzi ne. Keďže si myslím, že generácia bez cigariet je utópia, chcela by som upozorniť na to, že ani fajčenie nemusí byť celkom vražedné. Predostieram, že som nefajčiar roky rokúce trpiaci bezohľadnosťou fajčiarov. Celé roky som musela, v aute, v reštauráciách, na dovolenke v Španielsku aj v mestskej doprave a dodnes kdekoľvek na plážach najkrajších morí sveta znášať dym, dusiť sa, nadávať  a chodiť po kopách špakov, napriek tomu som veľkým vyznávačom liečivých účinkov tabaku. 

   Viem, že fajčenie často poškodzuje zdravie, vždy ničí pleť, stojí kopec peňazí, najmä ak ide o dobré značky.  Mnohí moji priatelia sa práve vzdaním značkových cigariet, ktoré sprevádza rafinovaná reklama, stali iba príležitostnými fajčiarmi. Naučili sa každý šluk vychutnať a cez dym sa spojiť s vesmírom. Predstava, že stoja pred budovou pri smetnom koši a ťahajú rýchlo šluk za šlukom vyfukujúc dym ako parná lokomotíva v behu naspäť k práci, je im už smiešna. Neďaleko nášho domu známa poisťovňa ulahodila svojim fajčiarom a dala im vyrobiť asi 30 cm striešku nad hlavou, aby stihli bleskovú cigu aj v daždi. Je to nechutné. Vyobliekané dámy v predpísaných kostýmčekoch, v krásnych topánkach na ihlových podpätkoch trasúcimi sa rukami rýchlo, rýchlo hlcú dym rozhadzujú špaky popri koši v behu do budovy.

Neodsudzujem. Len opisujem. Z ich správania je mi jasné, že skoncovať s fajčením nie je vôbec ľahké, hoci...Nedá mi neuviesť príklad mojej priateľky numerologičky Gitky. Bola náruživá fajčiarka a neraz sme si pre tento jej zvyk vbehli do vlasov, keď ja som sa napchávala v reštaurácii dobrým jedlom a ona mi fúkala dym priamo do tváre. Bola by pre mňa urobila hocičo, len  nie ohľaduplné správanie. Vravela, že bezohľadní sú nefajčiari, lebo stále otravujú fajčiarov a snažia sa ich obmedzovať. Napokon však svet obmedzil fajčiarov zákonom a keď vošiel zákon zakazujúci fajčiť na verejných  priestranstvách do platnosti a my sme opäť raz sedeli na kávičke v zmiešanej skupinke fajčiarov a nefajčiarov, z ktorej tí prví vstali zobrali zapaľovače a cigi a vybrali sa prvý raz na studený zimný vietor naplniť svoju neodolateľnú túžbu. Gitka bola medzi nimi tiež. A chytila šok. Po dvoch šlukoch odhodila cigaretu so slovami: „Mňa nikto nedonúti, aby som ako posledná chudera postávala vo vetre pred reštauráciou, tajne si vynášala kávičku, ktorá ihneď vychladla a tvárila sa, že robím niečo nekalé. Ak nemám mať z fajčenia pôžitok, tak prestávam fajčiť. Vošla dnu, zanadávala a prestala fajčiť. Navždy. Bytostne cítila, že cigareta musí byť niečo viac ako oblbnutie nikotínom a hlavne vybudenie prímesami, o ktorých zloženie fajčiari vôbec nepoznajú. Pre mňa je varujúce, že pokiaľ vyrábaš potravinu si povinný uviesť zloženie vrátane všetkých prímesí, ale nijaký zákon neumožňuje, aby sa aj fajčiari mohli dozvedieť, čo do seba denne niekoľko razy dostávajú. Čistý tabak to rozhodne nie je. A tu sa dostávame k meritu veci. Dnes je už aj na Slovensku aj v Čechách dostať v špecializovaných obchodoch , skôr obchodíkoch, čisté tabakové listy. Na požiadanie vám ich pomelú . Stačí si zohnať papieriky a“ strojček na šúľanie“ a môžete začať vyrábať svoje vlastné cigarety, ktoré vám nebudú škodiť a nebudú vás nútiť fajčiť čoraz viac. Viacerí priatelia, ktorí prešli na „šúľané “ vlastné cigarety, majú rovnakú skúsenosť. Fajčia menej, vedľajšie účinky fajčenia sa eliminovali, z fajčenia majú väčší pôžitok. Nuž vidíte, niet nad vlastnú značku. Takže fajčite menej a zdravšie, ak už fajčiť musíte.

Erika Vincoureková


Súvisiaci článok: Vyznanie tabaku


Múdrosť na dnes

„Kto z hrdosti neprizná chyby, nemá hrdosť."

Čítali ste už ?